5 nejčastějších omylů při třídění odpadu

Třídění odpadu má smysl

Třídíte-li odpad, šetříte primární zdroje surovin, jako je ropa, uhlí, dřevo nebo voda. Zároveň také místo na skládce, která se tak nemusí zvětšovat, a zabírat další a další půdu.

Jenom díky třídění papíru se ročně na světě zachrání až 2 miliony stromů. Pokud zároveň odpad vnímáte jako materiál, díky kterému vznikají nové věci, dává jeho třídění velký smysl.

 

1. Odpad musí být dokonale čistý

Malé znečištění při recyklaci nevadí. Stačí kelímek od jogurtu důkladně vyškrábat nebo dokonale spotřebovat šampon a můžete je s klidnou hlavou vyhodit do plastů. Pokud byste naopak každý obal důkladně vymývali, přineslo by to se zvýšenou spotřebou vody více škody než užitku. 

Nejvíce recyklaci vadí mastnota. Obaly od olejů a jiných mastných výrobků proto před tříděním pečlivě vymyjte teplou vodou se saponátem. 

Silně znečištěné obaly, které nejdou umýt, patří vždy do smíšeného odpadu. Jakékoliv silnější znečištění totiž recyklaci ztěžuje.


 

2. Účtenky patří do papíru

Ačkoliv se to zdá být přirozené, papír, na který se tisknou účty v obchodě nebo restauraci, rozhodně nepatří do modrého kontejneru. Důvodem je fakt, že tento tzv. termopapír obsahuje škodlivé látky, které způsobují různé zdravotní problémy. Jeho recyklace proto nepřichází v úvahu. 

Stejně tak do papíru nepatří kartony od vajec a ruličky od toaletního papíru. Tento materiál už totiž prošel tolika recyklacemi, že se nedá dále využít.

Nakonec do modrého kontejneru nevhazujte ani použité papírové kapesníčky a mastné krabice od jídla. Znečištěný papír je z hygienických důvodů nevhodný k recyklaci. Patří do směsného odpadu nebo na kompost.

3. Polystyren nejde recyklovat

Polystyren, který vám přišel v krabici spolu s novou elektronikou, nebo jste si v něm přinesli domů dnešní oběd, patří jednoznačně do plastů. Vždy se před vyhozením akorát ujistěte, jestli není nějak více znečištěný.

4. S papírovými kelímky šetříte planetu

Papírové kelímky jsou z pohledu recyklace bohužel ještě horší než ty plastové. Důvodem je to, že se nedají vytřídit, proto se musejí vyhazovat do směsného odpadu. Obsahují totiž jak papír, tak plast, aby tekutina neprotekla, a tak není možné je recyklovat.

 

5. Třídit bioodpad můžete jen v domě

Život v bytě není překážka pro třídění bioodpadu. Na biologický odpad, který jinak patří na kompost, jsou přímo určené hnědé kontejnery. 

 

Vyhazovat bioodpad, jako jsou zbytky jídla, čajové sáčky či shnilé ovoce, do klasického směsného odpadu je chyba. Při jeho rozkládání za nedostatku kyslíku totiž dochází k tvorbě metanu, který jako skleníkový plyn planetě rozhodně neprospívá. 

 

 

Recyklovat jde i elegantně 

Vydat se na cestu recyklace nemusí nutně znamenat obklopit se barevnými plastovými boxy na třídění odpadu. Jde to i jinak. Tak, abyste odpad měli pod kontrolou, ale zároveň to vašemu prostoru stále slušelo.

 

Jak na to, zjistíte v našem článku: Elegantní recyklace v domácnosti i kanceláři. >>>

 

 

Affiliate program

Telefonické objednávky: +420 773 111 269 Telefonické objednávky:
+420 773 111 269
Infolinka: +420 777 864 634 Infolinka:
+420 777 864 634
Kontaktujte nás e-mailem: obchod@dokose.cz Kontaktujte nás e-mailem:
obchod@dokose.cz

© Copyright 2004-2022 Dokose.cz | webdesign 2bcreative.cz
NIKARO, s.r.o. - Dokoše.cz, Veselka 48, 259 01 Olbramovice - Votice, ČESKÁ REPUBLIKA

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.